businessman-checking-stock-market-online

آموزش متا‌تریدر 4

متاتریدر چیست؟

ترید موفق در بازارهای مالی با یک پلتفرم ساده و در عین حال کامل آغاز می شود. تمامی کارگزاران (بروکرها) به منظور دسترسی مشتریان خود به بازار و برای انجام عملیات خرید و فروش آنان، یک نرم افزار معاملاتی را استفاده می کنند، این نرم افزار ها توسط شرکتهای متفاوتی طراحی و تولید می شوند. رایج ترین و محبوب ترین نرم افزار در میان تریدرها، متاتریدر می باشد. نرم افزار MetaTrader متعلق به شرکت MetaQuotes بوده و بروکرهای مختلفی آن را به عنوان نرم افزار معاملاتی خود برگزیده اند.  متاتریدر، پلتفرمی تحلیلی-معاملاتی است که با ارائه ی طیف گسترده از اسکریپت ها و نرم افزارهای اکسپرت برای سهولت در انجام معاملات، به عنوان پلتفرمی جامع و قدرتمند در بازارهای فارکس، سهام و فیوچرز محبوبیت یافته است در واقع متاتریدر منبع اتصال مشتریان با بازار سرمایه است. 

شما می توانید با افتتاح حساب های دمو و واقعی از فضای کاملا شخصی خود و به چندین زبان دنیا از جمله فارسی استفاده کنید. خدمات متعدد متاتریدر عملکرد آن را به قدری گسترده ساخته که می توان آن را پلتفرمی با قابلیت های تقریبا نامحدود شناخت. میلیون ها نفر از سراسر جهان به دلیل دارا بودن مزایای منحصر به فرد آن را انتخاب کرده اند به طوریکه طبق آمار سال 2019، %84 بروکر ها در کل دنیا از آن استفاده می کنند زیرا با امکانات ویژه ای که دارد کاربران را قادر می سازد در سیستم معاملاتی منعطفی فعالیت کنند. از قابلیت های سیستم های معاملاتی قدرتمند آن می توان به نمایش عمق بازار، امکان انواع اوردر گذاری، معامله با حساب های مجزا و معامله همزمان در دو جهت یعنی داشتن هر دو پوزیشن خرید و فروش به طور همزمان اشاره کرد.

با تنوع انواع اوردرگذاری تریدرها می توانند هر گونه استراتژی معاملاتی را برای فعالیتی موفق در بازارهای مالی داشته باشند. ابزارهای تحلیلی متاتریدر اجازه می دهد چارت های معاملاتی در 21 تایم فریم با همه حرکات قیمتی مینور و ماژور نمایش داده شوند علاوه بر این بیش از 80 اندیکاتور تکنیکال و ابزارهای تحلیلی به صورت پیش فرض در دسترس کاربران قرار دارد علاوه بر اینها تحلیل فاندامنتال ابزار دیگری است که متاتریدر برای پیش بینی حرکات قیمتی ارائه می دهد. گزارش های خبری از آژانس های خبری بین المللی به طور مستقیم در این پلتفرم قرار می گیرد که شما می توانید این اخبار را برای افزایش سطح اطلاعات مالی خود به کار گیرید از جمله ابزارهای فاندامنتال می توان به تقویم اقتصادی نیز اشاره کرد. برای استفاده از این پلتفرم ابتدا بروکر (کارگزار) خود را انتخاب می کنید و با مراجعه به وبسایت کارگزار برنامه متاتریدر 4 یا 5 را دانلود می کنید و پس از ست کردن یوزرنیم و پسورد پلتفرم معاملاتی خود را راه اندازی می کنید.  همانند همه نرم افزارها که صفحه اصلی دارند، این نرم افزار نیز از منوی اصلی شامل تمام دستورات و توابع دستوری بهره می برد. همچنین نوار ابزار، مارکت واچ (نمادهای معاملاتی)، عمق بازار (مدیریت معاملات)، پنجره داده (پنجره اطلاعات مورد نیاز)، هدایتگر، نوار حرکت، ترمینال، پنجره تست و بهینه سازی استراتژی و کلیدهای میانبر از بخشهای مختلف نرم افزار متاتریدر است.

 

منوی اصلی
از منوی فایل، برای مدیریت تمام بخشهای دسته بندی اطلاعات، نمودارها، ذخیره سازی محتوای تولید شده، بازکردن داده جدید، پرینت اطلاعات و … می باشد.
 
کار با منوی فایل (File)
به کمک منوی فایل می‌توانید با نمودارها کار کنید و پروفایل‌ها را مدیریت کنید. همچنین امکان استفاده از قیمت‌ها و نمودارهای تاریخی وجود دارد. اگر می‌خواهید از نمودار پرینت بگیرید، دستور آن در منوی فایل قرار گرفته است.
 New Chart
(نمودار جدید) : به کمک این دستور می‌توانید نمودار جدیدی را باز کنید. با کلیک روی این گزینه، لیستی از نمادهای معاملاتی قابل دسترس به شما نشان داده خواهد شد. با انتخاب نماد مورد نظر از لیست نشان داده شده می‌توانید نمودار جدیدی برای آن باز کنید. درست همین کار را می‌توانید به کمک دکمه   انجام دهید. این دکمه در نوار ابزار استاندارد قرار گرفته است.
 
Open offline (کار با نمودار قیمتی آفلاین): شما می‌توانید با اجرای این دستور، نمودار قیمتی آفلاین را باز کنید. نمودار قیمتی آفلاین شامل داده‌های قیمتی جدید نخواهد بود و تنها تاریخچه قیمتی را نشان خواهد داد. شما می‌توانید از این دستور برای تست اکسپرت ها و استراتژی‌ها استفاده کنید.
 Open Deleted (بازیابی نمودار پاک شده): اگر از تنظیمات ترمینال گزینه “Save Deleted Charts to reopen” را فعال کرده باشید، می‌توانید نمودارهای پاک شده را دوباره بازیابی کنید. تمامی تمپلت های نمودارها در پوشه /Deleted ذخیره می‌شود. با اجرای این دستورات شما تمپلت های پاک شده را دوباره بازیابی می‌کنید و نمودار حذف شده دوباره باز خواهد شد.
 Profiles (پروفایل): به کمک این دستور می‌توانید پروفایل‌ها را در متاتریدر مدیریت کنید. برای دسترسی به پروفایل‌ها می‌توانید از این دکمه   در پنجره استاندارد هم استفاده کنید.
Close (بستن): بستن پنجره فعلی.
Save As (ذخیره): می‌توانید تاریخچه قیمتی را ذخیره کنید.
Save as picture  (ذخیره تصویر): شما می‌توانید به کمک این دستور تصویر نمودار را ذخیره کنید. با کلیک روی این دستور، گزینه‌های متفاوتی برای شما نمایش داده خواهد شد. شما می‌توانید از کل متاتریدر عکس بگیرید (Active Workspace)، یا تنها از نمودار فعلی عکس بگیرید (Active Chart (as is))و یا از اندازه مشخصی از نمودار عکس بگیرید (Active Chart) شما همچنین می‌توانید با کلیک راست روی نمودار قیمتی از دستور Save as picture هم استفاده کنید.
Open Data Folder ( باز کردن پوشه داده‌ها): با باز کردن این پوشه شما به داده‌های ذخیره شده، تاریخچه قیمت‌ها، فایل‌های پیکربندی متاتریدر، برنامه MQL4 دسترسی پیدا خواهید کرد.
Open an Account  (یک حساب باز کنید): شما می‌توانید به کمک این دستور یک حساب معاملاتی آزمایشی یا دمو باز کنید.
 Login to Trade Account (ورود به حساب معاملاتی): با اجرای این دستور شما به حساب معاملاتی وارد خواهید شد و بعد از وصل شدن به سرور می‌توانید معاملات خود را شروع کنید.
 Print Setup (تنظیمات پرینت): تنظیمات کلی پرینت را می‌توانید در این بخش انجام دهید.
Print Preview (پیش‌نمایش پرینت): پیش‌نمایشی از نمودار پیش از پرینت شدن را به شما نشان می‌دهد.
Print (پرینت): با اجرای این دستور، نمودار انتخاب شده پرینت خواهد شد. اگر در تنظیمات نرم‌افزار گزینه پرینت رنگی را انتخاب کرده باشید، می‌توانید پرینت رنگی بگیرید، در غیر این صورت پرینت شما سیاه و سفید خواهد بود.
Exit (خروج): این دستور موجب بسته شدن متاتریدر خواهد شد. 
 
در قسمت view بخش های مختلفی وجود دارد از جمله تنظیم زبان برنامه، نوار ابزار، نوار وضعیت، نوار نمودارها، مارکت واچ، تست استراتژی که برای تست و بهینه سازی استراتژی ها به کار می رود و … که در ادامه به  معرفی تک تک آنها می پردازیم.
Language   (زبان): شما می‌توانید زبان نرم‌افزار را از این بخش تغییر دهید.
Toolbars (نوار ابزار): نوار ابزارهایی که در متاتریدر نمایش داده شده‌اند علامت چک در کنار آن ها دیده می‌شود.
Status Bar (نوار وضعیت): این نوار در انتهای پایینی متاتریدر قرار گرفته است. این نوار شامل منوی مدیریت پروفایل، زمان، جزئیات قیمت انتخاب شده در نمودار و وضعیت اتصال به سرور و میزان ترافیک ارسال و دریافت نرم‌افزار می‌شود.
Charts Bar (نوار نمودار): این نوار نشان‌گر برگه‌هایی است که شامل نمودارهای قیمتی است. شما با فعال کردن این نوار می‌توانید به راحتی بین نمودارهای قیمتی حرکت کنید.
Market Watch (دیدبان بازار): پنجره مارکت واج (market watch) همان دیده بان بازار است که با کلید ترکیبی Ctrl+M پنجره مارکت واچ باز یا بسته خواهد شد و یا اگر خواستید از منو فعال کنید از قسمت view خود آیتم Market Watch را انتخاب می کنیم در این قسمت نماد ها (symbol) ، جزییات(details) که تغییرات قیمت و حجم را نمایش می دهد، قسمت tick chart ریز تغییرات را نشان می دهد البته ما بیشتر با قسمت symbol کار می کنیم و همیشه market watch روی این گزینه باشه. اگر خواستیم نماد مد نظر ما را نشان دهد راست کلیک کرده و گزینه show  و اگر خواستیم نمادی را حذف کنیم راست کلیک و گزینه Hide می زنیم
Data Window (پنجره داده): قیمت‌های باز و بسته شدن و اوج و کف کندل یا نمودار میله ای انتخاب شده به همراه اطلاعات اندیکاتورهای به کار رفته، در این پنجره نمایش داده می‌شوند. 
Navigator   (هدایتگر): با فعال کردن این گزینه، پنجره Navigator در متاتریدر نمایش داده خواهد شد. این پنجره شامل اطلاعات حساب‌های معاملاتی، اندیکاتورهای تکنیکال، اکسپرت، اندیکاتورهای شخصی‌سازی شده و اسکریپت ها می‌شود. برای دسترسی سریع می‌توان از کلیدهای میانبر Ctrl+N استفاده کرد.
Terminal (ترمینال): با فعال کردن این پنجره شما می‌توانید دستورات و سیگنال‌ها را مدیریت کنید و نگاه دقیق‌تری به تاریخچه معاملات، اخبار، ایمیل‌ها، ژورنال رویدادهای ثبت شده و اکسپرت ها داشته باشید. کلیدهای میانبر Ctrl+T برای نمایش پنجره ترمینال به کار می‌روند.
Strategy Tester   (تست استراتژی): این پنجره برای تست و بهینه‌سازی استراتژی‌ها و اکسپرت ها به کار می‌رود..
Full Screen – نمایش تمام صفحه: در صورتی که روی این گزینه کلیک کنید، نرم‌افزار متاتریدر کل صفحه‌نمایش شما را پوشش خواهد داد.
 
منوی Insert
در این منو می توانید تمامی اشکالی که می توان به نمودارها و یا بخشهای مورد نیاز اضافه نمود از جمله انواع خطوط، شکلها، فلشها و همچنین ابزارهای تحلیلی گان و فیبوناتچی و…
Shape   (اشکال): اشکال هندسی مثل مستطیل، بیضی و مثلث در این بخش قرار گرفته‌اند و به شما اجازه می‌دهند که در هر کجایی از نمودار قیمتی آن ها را رسم کنید.
Arrows   (فلش‌ها): نمادهایی مثل فلش، علائم چک، علامت توقف و علامت‌های قیمتی در این بخش قرار گرفته‌اند. شما به کمک این ابزار می‌توانید به هر بخشی از نمودار قیمتی اشاره کنید.
Text   (متن): متن‌ها برای اضافه کردن دیدگاه‌های معامله گر به نمودار قیمتی استفاده می‌شود. یعنی با تغییر نمودار، موقعیت متن تغییری می‌کند.
Text Label (برچسب): بر چسب ها همان متن هستند، اما به نمودار قیمتی نچسبیده اند. یعنی با تغییر نمودار، موقعیت متن تغییری نمی‌کند.
 
منوی Chart :
تمامی دستورات لازم برای مدیریت نمودارها و اندیکاتورهای اعمال شده بر نمودار قیمتی در این بخش قرار گرفته‌اند. 
Indicator List (لیست اندیکاتورها): این دستور باعث می‌شود تا پنجره مدیریت اندیکاتورهای اضافه شده به نمودار باز شود. می‌توان از این پنجره اندیکاتور اضافه شده در نمودار را انتخاب کرد و تنظیمات آن را تغییر داد و یا اینکه آن را از نمودار حذف کرد
Object List   (لیست اشیا): این پنجره شامل تمامی خطوط تحلیلی تکنیکال، نشانه‌ها، اشکال هندسی و متن‌ها می‌شود. می‌توانید به کمک این پنجره اشیا را حذف کنید و یا تنظیمات آن ها را تغییر دهید.
Delete Last   (حذف آخرین شی): آخرین شیئی که به نمودار اضافه شده را پاک می‌کند.
Delete All Selected  (حذف تمامی اشیا انتخاب شده): تمامی اشیایی که در نمودار قیمتی انتخاب شده‌اند را پاک می‌کند. می‌توانید از دکمه Delete روی کیبورد هم برای این منظور استفاده کنید.
Delete All Arrows  (حذف تمامی فلش‌ها): با کلیک روی این دستور تمامی فلش‌های اضافه شده به نمودار قیمتی پاک خواهند شد. فرقی نمی‌کند که فلش‌ها انتخاب شده باشند یا خیر.
Unselect All  :تمامی اشیایی که به نمودار قیمتی اضافه شده‌اند را از حالت “انتخاب” خارج می‌کند. در این صورت برای ویرایش اشیا یا حذف آن ها باید دوباره آن ها را انتخاب کنید.
Undo Delete : بازیابی اشیا حذف شده: شیئی که از نمودار حذف شده، دوباره به نمودار بازگردانده می‌شود. بجای این کار می‌توانید از دکمه‌های میانبر Ctrl+Z استفاده کنید.
Bar Chart  (نمودار میله ای): با انتخاب این گزینه، قیمت‌ها در قالب میله نشان داده خواهند شد. همچنین شما می‌توانید از نوار ابزار “پنجره” روی آیکون   کلیک کنید.
Candlesticks(نمودار شمعی یا کندلی): با انتخاب این گزینه قیمت‌ها در قالب شمع یا کندل های قیمتی نشان داده خواهند شد. شما می‌توانید از نوار پنجره روی   کلیک کنید. در این صورت نمودار قیمتی در قالب کندل نشان داده خواهد شد.
Line Chart  (نمودار خطی): اجرای این دستور باعث می‌شود تا قیمت‌های بازار در قالب نمودار خطی نشان داده شوند. همچنین می‌توانید از نوار پنجره روی آیکون   کلیک کنید.
Foreground Chart  : در این وضعیت تمامی اشیا در پشت نمودار قیمتی نشان داده می‌شوند.
Timeframes   (چارچوب زمانی نمودار) : با انتخاب این گزینه منویی از بازه‌های زمانی برای باز و بسته شدن کندل های قیمتی نشان داده می‌شود.
Template  (قالب‌ها): به کمک این دستور شما می‌توانید قالب‌های از پیش‌ساخته شده یا انتخابی خودتان را به نمودار اضافه کنید. همچنین شما می‌توانید قالب‌های جدید را ذخیره کنید و یا قالب‌های قبلی را حذف کنید..
Refresh  (بارگذاری مجدد): این دستور باعث بارگذاری مجدد داده‌های تاریخی می‌شود و تمامی داده‌هایی که از تاریخچه فعلی پاک شده‌اند دوباره دانلود خواهند شد. توجه داشته باشید که داده‌های تاریخی که خارج از محدوده داده‌های فعلی است، اضافه نخواهند شد.
Grid  (گرید): این دستور باعث می‌شود تا خطوط عمودی و افقی شبکه مانندی در پس‌زمینه نمودار قیمتی ظاهر شوند. گرید می‌تواند خوانایی نمودار قیمتی را بهبود بخشد. 
Volumes (حجم معاملات): این دستور حجم معاملات را در نمودار قیمتی نشان می‌دهد.
Auto Scroll (انتقال خودکار نمودار به سمت چپ): این دستور باعث می‌شود تا بسته شدن کندل یا نوار قیمتی جدید، نمودار به طور خودکار به سمت چپ حرکت کند. راه دیگر اجرای این دستور کلیک روی دکمه   در نوار ابزار نمودارهاست. اگر تیکش را غیرفعال کنید و گذشته نمودار تحلیل کنید با تغییرات قیمت به آخر نمودار پرش نمی کند و شما به راحتی می توانید پیشینه نمودار را تحلیل کنید.
 
Chart Shift (انتقال نمودار): این دستور باعث می‌شود تا نمودار از لبه راست پنجره قیمتی فاصله بگیرد. شما می‌توانید از نوار ابزار نمودارها روی دکمه   کلیک کنید و به آسانی این دستور را اجرا کنید.
Zoom In (بزرگ‌نمایی): این دستور باعث می‌شود داده های قیمتی روی نمودار بزرگ‌نمایی شوند. 
Zoom Out (کوچک نمایی): این دستور باعث می‌شود تا محتوای نمودار کوچک شوند..
Step by Step (قدم‌به‌قدم): این دستور باعث می‌شود تا نمودار قیمتی کندل به کندل به سمت چپ حرکت کند. 
Properties(تنظیمات و ویژگی‌ها): با کلیک روی این دستور می‌توانید تنظیمات و پارامتر نمودارهای قیمتی را تغییر دهید. با کلیک روی این دستور پنجره تنظیمات نمودار قیمتی باز خواهد شد. 
 
منوی tools :
تنظیمات کلی در این قسمت وجود دارد. این تنظیمات شامل معامله جدید، تاریخچه داده های تاریخی، متغیرها، ویرایشگر زبان برنامه نویسی MQL و Option می باشد. با استفاده از گزینه option انواع تنظیمات مربوط به نمودارها، اقدامات اینترنتی، معاملات را انجام دهید.
 New Order  (معامله جدید): این دستور پنجره مدیریت معاملات را باز می‌کند. راه دیگر باز کردن پنجره معاملات، دکمه   در نوار ابزار استاندارد است.
History Center   (تاریخچه): این دستور پنجره مدیریت داده‌های تاریخی را باز می‌کند. شما می‌توانید داده‌های قیمتی که برای نمودارها استفاده می‌شود را در این بخش ویرایش کنید. 
Global Variables  (متغیرهای کلی متاتریدر): این دستور می‌تواند شما را به پنجره متغیرهای متاتریدر وصل کند. این متغیرها در اکسپرت، اندیکاتورهای شخصی‌سازی شده و اسکریپت ها کاربرد دارند.
MetaQuotes Language Editor   )ویرایشگر زبان برنامه‌ نویسی  🙁 MQL این دستور موجب اجرای ویرایشگر زبان برنامه‌نویسی MQL می‌شود و شما می‌توانید به کمک آن اکسپرت، اسکریپت یا اندیکاتورهای جدیدی بنویسید. 
Options (تنظیمات): این دستور پنجره تنظیمات متاتریدر را باز می‌کند. شما می‌توانید از طریق این پنجره تنظیمات اتصالات اینترنت، معاملات، نمودارها، اکسپرت ها و سایر تنظیمات متاتریدر را تغییر دهید.