آموزش متا‌تریدر 4

27 مرداد 1400
mt4 screen

متاتریدر چیست؟

ترید موفق در بازارهای مالی با یک پلتفرم ساده و در عین حال کامل آغاز می شود. تمامی کارگزاران (بروکرها) به منظور دسترسی مشتریان خود به بازار و برای انجام عملیات خرید و فروش آنان، یک نرم افزار معاملاتی را استفاده می کنند، این نرم افزار ها توسط شرکتهای متفاوتی طراحی و تولید می شوند. رایج ترین و محبوب ترین نرم افزار در میان تریدرها، متاتریدر می باشد. نرم افزار MetaTrader متعلق به شرکت MetaQuotes بوده و بروکرهای مختلفی آن را به عنوان نرم افزار معاملاتی خود برگزیده اند.  متاتریدر، پلتفرمی تحلیلی-معاملاتی است که با ارائه ی طیف گسترده از اسکریپت ها و نرم افزارهای اکسپرت برای سهولت در انجام معاملات، به عنوان پلتفرمی جامع و قدرتمند در بازارهای فارکس، سهام و فیوچرز محبوبیت یافته است در واقع متاتریدر منبع اتصال مشتریان با بازار سرمایه است. 

شما می توانید با افتتاح حساب های دمو و واقعی از فضای کاملا شخصی خود و به چندین زبان دنیا از جمله فارسی استفاده کنید. خدمات متعدد متاتریدر عملکرد آن را به قدری گسترده ساخته که می توان آن را پلتفرمی با قابلیت های تقریبا نامحدود شناخت. میلیون ها نفر از سراسر جهان به دلیل دارا بودن مزایای منحصر به فرد آن را انتخاب کرده اند به طوریکه طبق آمار سال 2019، %84 بروکر ها در کل دنیا از آن استفاده می کنند زیرا با امکانات ویژه ای که دارد کاربران را قادر می سازد در سیستم معاملاتی منعطفی فعالیت کنند. از قابلیت های سیستم های معاملاتی قدرتمند آن می توان به نمایش عمق بازار، امکان انواع اوردر گذاری، معامله با حساب های مجزا و معامله همزمان در دو جهت یعنی داشتن هر دو پوزیشن خرید و فروش به طور همزمان اشاره کرد.

با تنوع انواع اوردرگذاری تریدرها می توانند هر گونه استراتژی معاملاتی را برای فعالیتی موفق در بازارهای مالی داشته باشند. ابزارهای تحلیلی متاتریدر اجازه می دهد چارت های معاملاتی در 21 تایم فریم با همه حرکات قیمتی مینور و ماژور نمایش داده شوند علاوه بر این بیش از 80 اندیکاتور تکنیکال و ابزارهای تحلیلی به صورت پیش فرض در دسترس کاربران قرار دارد علاوه بر اینها تحلیل فاندامنتال ابزار دیگری است که متاتریدر برای پیش بینی حرکات قیمتی ارائه می دهد. گزارش های خبری از آژانس های خبری بین المللی به طور مستقیم در این پلتفرم قرار می گیرد که شما می توانید این اخبار را برای افزایش سطح اطلاعات مالی خود به کار گیرید از جمله ابزارهای فاندامنتال می توان به تقویم اقتصادی نیز اشاره کرد. برای استفاده از این پلتفرم ابتدا بروکر (کارگزار) خود را انتخاب می کنید و با مراجعه به وبسایت کارگزار برنامه متاتریدر 4 یا 5 را دانلود می کنید و پس از ست کردن یوزرنیم و پسورد پلتفرم معاملاتی خود را راه اندازی می کنید.  همانند همه نرم افزارها که صفحه اصلی دارند، این نرم افزار نیز از منوی اصلی شامل تمام دستورات و توابع دستوری بهره می برد. همچنین نوار ابزار، مارکت واچ (نمادهای معاملاتی)، عمق بازار (مدیریت معاملات)، پنجره داده (پنجره اطلاعات مورد نیاز)، هدایتگر، نوار حرکت، ترمینال، پنجره تست و بهینه سازی استراتژی و کلیدهای میانبر از بخشهای مختلف نرم افزار متاتریدر است.

 w8pDmcvdvEtdgAAAABJRU5ErkJggg==

منوی اصلی
از منوی فایل، برای مدیریت تمام بخشهای دسته بندی اطلاعات، نمودارها، ذخیره سازی محتوای تولید شده، بازکردن داده جدید، پرینت اطلاعات و … می باشد.
 
کار با منوی فایل (File)
به کمک منوی فایل می‌توانید با نمودارها کار کنید و پروفایل‌ها را مدیریت کنید. همچنین امکان استفاده از قیمت‌ها و نمودارهای تاریخی وجود دارد. اگر می‌خواهید از نمودار پرینت بگیرید، دستور آن در منوی فایل قرار گرفته است.